Wrocław/Brzeg: Polscy poeci przypomną o 60. rocznicy powstania w Tybecie. Zrobią to przy pomocy wierszy! Opublikowano 8 marca 2019
Blisko 40 poetów z całej Polski połączy siły i przypomni o trudnym losie Tybetu i jego mieszkańców. Zrobi to jednak w nietypowy sposób, bo pisząc i czytając wiersze stworzone dla Tybetańczyków. Wydarzenia, jakie towarzyszą akcji „Poeci dla Tybetu” zorganizowane zostaną w 2 miastach – 10 marca we Wrocławiu oraz 15 i 16 marca w Brzegu (woj. opolskie). W sumie w akcję zaangażuje się ponad 100 osób związanych z kulturą. - Były czasy, kiedy świat o nas pamiętał, pisał wiersze o więźniach politycznych PRL i Solidarności, wspierał nas słowem i gestem. Teraz nasza kolej, aby się odwdzięczyć – mówi o akcji Radosław Wiśniewski, poeta i jeden z jej pomysłodawców.

Na rynku szykuje się happening!

10 marca przypada 60. rocznica krwawo stłumionego powstania w Tybecie, w którym zginęły tysiące osób, a kolejne zmuszone zostały do ucieczki ze swoich domów. Był to początek tragedii Tybetu, która trwa do dziś.

Akcja, jaką organizują poeci ma przypomnieć o losie tej części świata, ma być także gestem solidarności z ofiarami i więźniami politycznymi, którzy przebywają obecnie w chińskich więzieniach – informują organizatorzy.

Jej pierwsza odsłona już 10 marca. Poeci wezmą udział w odbywającym się co roku społecznym poczcie flagowy na wrocławskim rynku. Wydarzenie organizuje od wielu lat grupa aktywistów z Wrocławia - m.in. były opozycjonista Leszek Budrewicz, Adam Witas (Obywatele RP) i Małgorzata Tracz (Zieloni).

Poeci wspólnie z uczestnikami happeningu na zmianę będą przekazywać sobie tybetańską flagę oraz udzielać  informacji o tym, jak pomóc Tybetańczykom. Początek akcji zaplanowano na godz. 12. Od kilku dni do prezydenta Wrocławia wpływają także listy z apelem o wsparcie akcji i wywieszenie w geście solidarności flagi Tybetu.

- Chcemy przypomnieć o losie Tybetu, a wielu Polakom opowiedzieć o nim zapewne pierwszy raz, bo to nie jest temat, jaki widzimy na czołówkach serwisów informacyjnych - mówi Radosław Wiśniewski, poeta i jeden z pomysłodawców akcji „Poeci dla Tybetu”. - Nasza akcja to drobny gest solidarności, taki sam jaki Polacy doświadczyli w okresie komunizmu. To również akcja poparcia dla wolnego Tybetu, która wpisuje się w globalny ruch popierany przez wiele krajów świata – dodaje.

W wydarzeniu na wrocławskim rynku ma wziąć udział  nawet kilkunastu poetów, którzy w tym celu przyjadą do miasta. Nie zabraknie także przedstawicieli społeczność tybetańskiej, w tym uchodźcy mieszkający na stałe w Polsce.  Wydarzenie zakończy pierwsze czytanie wierszy dla Tybetu, połączone ze spotkaniem z  poetą Wojciechem Bonowiczem i prezentacją artbooka Anny Juchnowicz z wierszami nadesłanymi na akcję. Zaplanowano je na godz. 15 w księgarni Tajne Komplety.

W Brzegu czytać będą dlaTybetu

Główne wydarzenia związane z akcją „Poeci dla Tybetu” zaplanowano natomiast na 15 i 16 marca w Brzegu (woj. opolskie). W mieście zaplanowano serię spotkań z poetami, a także wielogodzinny maraton czytania wierszy, jakie 37 polskich poetów przygotowało na akcję.- O Tybecie przypomnimy nie krzykiem, ale słowem. Zrobimy to, co przez lata komunizmu robili dla Polaków poeci na całym świecie – opowiemy o niewoli poprzez poezję. Pomogą w tym wiersze, mówiące m.in. o wojnie, losie narodu tybetańskiego, a także więźniach – mówi Wiśniewski.

 Wydarzenia w Brzegu podzielone zostaną na kilka części. 15 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie z poetą Łukaszem Jaroszem, laureatem Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, a także „Kutabuk”, czyli koncert zespołu Nowaczeski&Stromski&Noga. Początek o godz. 18. Na 16 marca, o godz. 16, również w bibliotece zaplanowano spotkanie  z Namgyal’em Tsephel’em, urodzonym w Tybecie, mieszkającym w Polsce aktywistą tybetańskim.

 Tego samego dnia w Niezależnym Ośrodku Kultury „Herbaciarnia” odbędzie się natomiast finał akcji, czyli wielogodzinne czytanie, w którym udział weźmie blisko20  poetów, którzy specjalnie w tym celu przyjadą do Brzegu. Poprzedzi je spotkanie z Namgyalem – Tybetańczykiem mieszkającym w Polsce. Początek o godz. 18.

W poetyckim maratonie czytania dla Tybetu udział wezmą m.in.  Artur Nowaczewski, Elżbieta Lipińska, Rafał Gawiński, Patryk Doliński, Adam Witas, Jakub Sajkowski, Tomasz Pietrzak, Piotr Gajda, Hanna Główka, Oliwia Betcher, Janusz Radwański i in.

W sumie będzie można usłyszeć blisko 100 wierszy dedykowanych Tybetowi. Całość zakończy autorski set Zbigniewa Wojciechowicza, koncert zespołu Signal to Noise Ratio oraz jam session muzyków i poetów - Momental Rangzen Band

Nie będzie to jednak jedyna okazja, aby zapoznać się z wierszami, te trafią bowiem w obieg. Wybrane wiersze znajdą się na specjalnym plakacie, który pojawi się w mieście oraz w artbook’u, który przygotowuje artystka Anna Juchniowicz. Wszystkie utwory umieszczone zostaną także elektronicznym tomiki wierszy, do którego każdy będzie miał dostęp.

- Odzew środowiska poetyckiego na akcję przerósł nasze oczekiwanie. Wystarczyło kilka dni, aby zebrać wiersze. Swoje teksty ofiarowali zarówno doskonale znani polscy poeci, jak również debiutanci. Liczył się dla nas każdy głos, każdy wiersz. To teksty, które mają przypomnieć, ale także poruszyć nasze zbiorowe sumienie  – mówi Wiśniewski.

Ale na samym dobrym słowie akcja nie poprzestaje – podkreśla Wiśniewski. Cała inicjatywa ma na celu wsparcie akcji „Niewidzialne Kajdany”, a tym samym pomoc Tybetańczykom. – Pokazujemy, że pamiętamy, ale zachęcamy także do realnej pomocy, którą może udzielić każdy kontaktując się ze Stowarzyszeniem Studenci dla Wolnego Tybetu – zachęca organizator.

 Organizatorzy wydarzenia:K.I.T. Stowarzyszenie Żywych Poetów, Miejska Biblioteka Publiczna w Brzegu im. Księcia Ludwika I, Niezależny Ośrodek Kultury Herbaciarnia. Partnerzy: Fundusz Popierania Twórczości ZAIKS i Flora Hilda von Eerschay.